Pracownia Technik Entomologicznych i Mikropreparacyjnych (P11)

OPIS PRACOWNI

Pracownia Technik Entomologicznych i Mikropreparacyjnych, zlokalizowana w Instytucie Zoologii na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UJ, jest jednostką zajmującą się prowadzeniem badań i zajęć dydaktycznych dotyczących poznawania i doskonalenia technik entomologicznych, hodowli oraz  preparowania i konserwacji, a także gromadzenia danych o bioróżnorodności owadów. W Pracowni prowadzone są różne zajęcia dydaktyczne, a także są realizowane prace licencjackie, magisterskie i doktorskie oraz badania naukowe w zakresie systematyki, zoogeografii, faunistyki i różnorodności biologicznej owadów. W Pracowni są opracowywane ponadto materiały zgromadzone podczas wielokrotnych wypraw naukowych do Ameryki Południowej i Afryki, a następnie preparowane oraz odpowiednio konserwowane i deponowane w zbiorze naukowym Muzeum Zoologicznego UJ.

Pracownicy dydaktyczno-naukowi Pracowni Technik Entomologicznych i Mikropreparacyjnych (1 profesor, 3 doktorów) prowadzą zajęcia dydaktyczne w ramach:

• kursów: Techniki entomologiczne, Zoogeografia, Etologia owadów (kierunki: biologia, biologia i   geografia, biologia i geologia, ochrona środowiska, studia I i II stopnia);
  • prace licencjackie (kierunki: j.w., studia I stopnia);
  • prace magisterskie (kierunki: j.w., studia II stopnia);
  • prace doktorskie (kierunki: j.w., studia III stopnia).

Pracownia Technik Entomologicznych i Mikropreparacyjnych jest obecnie wyposażona w:

• nowoczesne stanowisko do mikrofotografii cyfrowej wraz z oprogramowaniem do wykonywania specjalistycznych fotografii i precyzyjnych pomiarów morfometrycznych;
  • stanowiska wyposażone w mikroskopy stereoskopowe i cieplarkę pozwalające rozszerzyć zakres praktycznych umiejętności studentów.

Absolwenci biologii, biologii i geografii, biologii i geologii oraz ochrony środowiska znajdują zatrudnienie w placówkach naukowych i muzealnych oraz prywatnych przedsiębiorstwach zajmujących się zarządzaniem i ochroną przyrody, na stanowiskach związanych ze zdobytym doświadczeniem i umiejętnościami w Pracowni Technik Entomologicznych i Mikropreparacyjnych.

APARATURA ZAKUPIONA W RAMACH PROJEKTU

L.p.

aparatu

Krótki
opis techniczny

1

Wyposażenie do mikroskopu 1 szt.; Kamera cyfrowa Nikon DS-Fi1-U3, o rozdzielczości 5 mln pixeli, wyposażona w szybkie złącze FireWire800 (karta PCI z portami FireWire800 w zestawie);   oprogramowanie Nikon NIS ELEMENTS D sterujące kamerą z poziomu komputera PC z funkcjami umożliwiającymi manipulacje obrazem i wykonywanie pomiarów.
2 Mikroskop stereoskopowy z kamerą 1 szt.; Mikroskop stereoskopowy  Delta Optical SZ-630T z płynną zmianą powiększenia w zakresie 8-50x, odległość robocza 115 mm, obserwowane pole widzenia Ø28–Ø4,2 mm. Wbudowane oświetlenie LED górne i dolne. Wersja z nasadką trinokularową - trzeci tor wizyjny. Tor wizyjny wyposażony w kamerę 1,3 MP PRO podłączaną do portu USB w komputerze
3 Mikroskop stereoskopowy 5 szt.; Mikroskop stereoskopowy Delta Optical SZ-630B z płynną zmianą powiększenia w zakresie 8-50x, odległość robocza 115 mm, obserwowane pole widzenia Ø28–Ø4,2 mm. Wbudowane oświetlenie LED górne i dolne.
4 Zestaw komputerowy do archiwizowania danych pochodzących z mikroskopów stereoskopowych 1 szt.; Zestaw komputerowy Progress- Intel Core i5/LCD DellU2312HM,  na bazie procesora Intel Core i5 z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 7 64 bit, (umożliwiającym instalację oprogramowania sterującego kamerą cyfrową Nikon DS-Fi1-U3) z monitorem LCD wyposażonym w matryce IPS  22 '' o rozdzielczości sprzętowej 1920x1080.

5

Cieplarka

1 szt.; Cieplarka CLN 53 ECO o pojemności 56  litrów z wyświetlaczem LCD, moc nominalna 400 Wat,  cyfrowe sterowaniem temperaturą, programator z nastawą temperatury co 0,1 C, stabilność temperatury ± 0,2 C,  cyrkulacja powietrza grawitacyjna, komora wyposażona w 2 półki. Cieplarka jest wyposażona w bezpiecznik bimetaliczny.

ZAJĘCIA DYDAKTYCZNE PROWADZONE Z WYKORZYSTANIEM ZAKUPIONEJ APARATURY

L.p. Nazwa
aparatu
i kod kursu
Kierunek
i rok studiów

1

Wyposażenie do mikroskopu

Techniki entomologiczne - hodowla, zbiór, konserwacja,   preparowanie owadów, WBNZ-812;

Zbiór, konserwacja i preparowanie zwierząt – techniki, WBNZ 253;

Zoogeografia, WBNZ-255;