Menu

Pracownia Technik Fizjologicznych i Histologicznych (P36)

OPIS PRACOWNI

Pracownia Technik Fizjologicznych i Histologicznych (P36), zlokalizowana w Instytucie Zoologii na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UJ, zajmuje się prowadzeniem badań i zajęć dydaktycznych dotyczących poznawania i doskonalenia technik hodowli in vitro, aktualnych metod badawczych na poziomie genu, białka, komórki i tkanki oraz analiz preparatów w mikroskopie fluorescencyjnym. Prowadzone są w niej zajęcia dydaktyczne w zakresie endokrynologii, hematologii, toksykologii rozrodu, biochemii i glikobiologii. Pracownicy dydaktyczno-naukowi tej Pracowni (5 profesorów, 4 doktorów habilitowanych i 10 doktorów) prowadzą zajęcia dydaktyczne w zakresie:

  • kursów: Techniki Fizjologiczne, Endokrynologia Ogólna, Hodowla Tkanek – zastosowanie w badaniach naukowych, Hematologia i Biochemia (kierunki: biologia, biologia i geologia, neurobiologia, studia I i II stopnia);
  • prace licencjackie (kierunki: j.w., studia I stopnia);
  • prace magisterskie (kierunki: j.w., studia II stopnia);
  • prace doktorskie (kierunki: j.w., studia III stopnia).

Pracownia Technik Fizjologicznych i Histologicznych jest obecnie wyposażona w nowoczesne stanowiska: do hodowli komórek i tkanek w warunkach in vitro; mikroskopy stereoskopowe, świetlne i mikroskop fluorescencyjny; stanowisko analiz mikroskopowych preparatów cytospinowych; stanowiska do analizy stężeń i widm absorbcji mikrolitrowych objętości próbek w zakresie światła widzialnego i nadfioletowego oraz w stanowisko do przygotowywania próbek do analiz przez rozdrabnianie materiału biologicznego ultradźwiękami, a także stanowisko do przygotowania narzędzi i naczyń do pracy sterylnej pozwalające rozszerzyć zakres praktycznych  umiejętności studentów.

Absolwenci kursów biologii, biologii i geologii oraz neurobiologii po zajęciach w Pracowni Technik Fizjologicznych i Histologicznych znajdują zatrudnienie w placówkach naukowych i laboratoriach, na stanowiskach związanych ze zdobytym doświadczeniem i umiejętnościami nabytymi podczas zajęć dydaktycznych oraz korzystając z zakupionego sprzętu.

APARATURA ZAKUPIONA W RAMACH PROJEKTU

L.p.

Nazwa
aparatu

Krótki
opis techniczny

Zdjęcie

1

Mikroskop świetlny fluorescencyjny

1 szt.; mikroskop świetlny fluorescencyjny  Axio Scope A1 firmy ZEISS wyposażony w nasadkę trinokularową z wyjściem na kamerę lub aparat cyfrowy, nasadka obrotowa 360°, kąt nachylenia 30°. Wyposażony w kondensator Abbego 0.9/1.25 N.A. z przesłoną irysową, oświetlacz halogenowy z płynną regulacją natężenia światła. Do obserwacji w świetle przechodzącym, w jasnym polu i fluorescencji.

 

2

Mikroskop świetlny

3 szt. mikroskop świetlny PrimoStar firmy ZEISS wyposażony w nasadka  trinokularowa z wyjściem na kamerę lub aparat cyfrowy, obrotowa 360°, kąt nachylenia 30°, regulacja rozstawu źrenic, regulacja dioptryjna; obiektywy plan achromatyczne: 4x, 10x, 40x, 100x oil; kondensor Abbego 0.9/1.25 N.A. z przesłoną irysową oraz wbudowany oświetlacz 30W z płynną regulacją natężenia światła. Do obserwacji w świetle przechodzącym.

 

3

Mikroskop odwrócony

1 szt.; kompaktowy mikroskop odwrócony Primo Vert firmy ZEISS  wyposażony w nasadkę trinokularną z wyjściem na kamerę lub aparat cyfrowy, kąt nachylenia 45°; wyposażony w kondensatory o dużej odległości roboczej N.A. 0.3 (WD-72mm) z możliwością wyjęcia kondensatora w celu zwiększenia odległości roboczej. Oświetlacz halogenowy z płynną regulacją natężenia światła. Do obserwacji w świetle przechodzącym, w jasnym polu i kontraście fazowym.

 

4

Mikroskop stereoskopowy

3 szt.; mikroskop stereoskopowy Breukhoven BMS -140. Do obserwacji trójwymiarowych obiektów w świetle odbitym.

 

5

Inkubator CO2

1 szt.; inkubator CO2 Binder C150 o pojemności 150 litrów; komora ze stali nierdzewnej, zakres temperatur RT +7°C do 50°C; stężenie CO2 od 0 do 20%, sterylizacja w temperaturze 180°C, wyposażony w zabezpieczenie przed przegrzaniem klasy 3.1, oraz czujnik stężenia CO2 na podczerwień. Do prowadzenia hodowli komórek i tkanek in vitro.

 

6

Laminar

3 szt.; komora laminarna BIO100 A2 nastołowa z pionowym laminarnym przepływem powietrza klasy II. Wyposażona w 2 filtry HEPA o wydajności 99,9% dla cząsteczek o średnicy > 0,3 µm; godzinowy licznik czasu pracy urządzenia i lampę UV; cichobieżne wentylatory, poziom hałasu poniżej 55dB. Wnętrze obszaru roboczego wykonane ze stali nierdzewnej. Przepływ powietrza regulowany w komorze w wartościach od 0,2 do 0,8 m/s.

 

7

Autoklaw

1 szt.; Autoklaw  3850 EL o pojemności 65 litrów. Komora autoklawu wykonana ze stali nierdzewnej 360 Ti, zakres temperatur sterylizacji od 105°C do 140°C. Autoklaw wyposażony w kolorowy wyświetlacz LCD, alarm błędu i alarm drzwi, port RS-232, oraz monitoring ciśnienia i temperatury. Do sterylizacji parowej narzędzi, płynów i  plastikowych naczyń używanych do pracy z hodowlą in vitro

 

8

Homogenizator ultradźwiękowy

1 szt; model UP50H (Hielscher, Niemcy); parametry: moc - 50W, częstotliwość 30 kHz, regulacja mocy w zakresie 20-100%, regulacja pulsu 0-100% czasu homogenizacji, ochrona przed pracą „na sucho"; wyposażony w końcówkę tytanową do homogenizacji (sonotroda MS1, gwint M6x0,75) o średnicy 1 mm i długości 80 mm, do próbek o objętości 0,1 - 5 ml, stabilny statyw ze stali nierdzewnej z uchwytem mocującym i możliwością poziomowania, kabel zasilający oraz akcesoria montażowe. Do ultradźwiękowego rozdrabniania tkanek.

 

9

Pipeta automatyczna poj. 1000-5000 µl

16 szt.; pipety OPTIPETTE OP5000, automatyczne, jednokanałowe o zmiennej pojemności 1000-5000 µl, odporne na promieniowanie UV, posiadają pierścienie identyfikacyjne, możliwość rekalibracji. Do precyzyjnego nabierania, transportu lub podawania płynów.

 

 

 

 

10

Pipeta automatyczna poj. 100-1000 µl

16 szt.; pipety OPTIPETTE OP1000,  automatyczne, jednokanałowe o zmiennej o pojemności 100-1000 µl.; odporne na promieniowanie UV, posiadają pierścienie identyfikacyjne, możliwość rekalibracji. Do precyzyjnego nabierania, transportu lub podawania płynów.

11

Pipeta automatyczna poj. 20-200 µl

16 szt., pipety OPTIPETTE OP200,  automatyczne, jednokanałowe o zmiennej o pojemności 20-200 µl., odporne na promieniowanie UV, posiadają pierścienie identyfikacyjne, możliwość rekalibracji. Do precyzyjnego nabierania, transportu lub podawania płynów.

12

Pipeta automatyczna poj. 2-20 µl

16 szt., pipety OPTIPETTE OP20, automatyczne, jednokanałowe o zmiennej o pojemności 2-20 µl., odporne na promieniowanie UV, posiadają pierścienie identyfikacyjne, możliwość rekalibracji. 1szt. Statyw 1 stanowiskowy do pipet. Do precyzyjnego nabierania, transportu lub podawania płynów.

13

Pipetor automatyczny

6 szt., pipetor SWIFTPET+, przeznaczonym do dozowania cieczy przy użyciu szklanych lub plastikowych pipet miarowych o pojemnościach 0.5-100 ml.; wyposażony w mikrofiltr chroniący  wnętrze pipetora przed przypadkowym zalaniem, zanieczyszczeniami mechanicznymi, chemicznymi i bakteriologicznymi.

 

14

Wirówka

6 szt , wirówka MiniSpin Plus firmy Eppendorf; wirnik z rafinowanego aluminium „Black Line"; maks. prędkość wirowania 14.500 obrotów/min; maks.  względne przyspieszenie odśrodkowe 14.000 x g.; nastawienie obrotów na min/ względne przyspieszenie odśrodkowe; pojemność: 12 probówek 1,5/2 ml.; możliwość nastawienia regulatora czasowego do 99 minut. do wirowania próbek w probówkach o pojemności 1,5 i 2 ml.

 

15

Analizator komórek

1 szt., analizator komórek Countess Automated Cell Counter firmy Invitrogen do automatycznego pomiaru liczby, wielkości i żywotności komórek z wykorzystaniem błękitu trypanu. Analizator umożliwia zliczanie komórek w zakresie wielkości 5–60 μm, w przedziale liczbowym 1x10(4) – 1x10(7) komórek/ml w czasie 30 s. Wyposażony we wbudowany ekran dotykowy, kalkulator rozcieńczeń hodowli komórkowych, pokrętło do ustawienia ostrości, gniazdo USB; wyposażony w oryginalne oprogramowanie Countess(TM) do analizy danych.

 

16

Mikropłytkowy czytnik fluorescencji

1 szt., model Infinite F200 PRO (producent Tecan, Austria), wyposażony w lampę błyskową ksenonową UV i detektor PMT oraz filtry optyczne do fluorescencji  485/535, 360/465, 535/560, 430/595 nm, filtry optyczne do absorbancji: 595, 570, 405 i 492 nm, wbudowany inkubator  i wytrząsarkę z regulacją prędkości; połączony ze sterującym laptopem (Dell Vostro 3750) z oprogramowaniem sterującym obsługą czytnika, umożliwiającym odczyt i analizę danych. Służy do pomiaru fluorescencji komórek lub próbek homogenicznych w mikropłytkach.

 

17

Spektrofotometr UV/VIS

1 szt., model ND-2000 (ThermoScientific NanoDrop, USA), przeznaczony do pomiaru mikrolitrowych objętości próbek, wyposażony w: statyw ze stali nierdzewnej z włóknem kwarcowym; o długości drogi optycznej 1 mm i możliwości pomiaru w pełnym zakresie długości fali 190-840 nm w czasie krótszym niż 5 s; lampę błyskową, ksenonową i detektor – matrycę CCD, połączony z laptopem (Dell 3550) z zainstalowanym oprogramowaniem sterującym obsługą spektrofotometru.

 

 

ZAJĘCIA DYDAKTYCZNE PROWADZONE Z WYKORZYSTANIEM ZAKUPIONEJ APARATURY

L.p.

Nazwa
aparatu

Nazwa
i kod kursu

Kierunek
i rok studiów

1

Mikroskop świetlny fluorescencyjny

Endokrynologia ogólna
WBNZ-739,

Hematologia
WBNZ809, 

Fizjologiczne techniki badań
WBNZ126,

Hodowla tkanek – zastosowanie w badaniach naukowych
WBNZ467,

Biochemia
WBNZ-725,

Biochemia
WBl-IZ-NE/012

kierunek: biologia
I stopień studiów,
II rok, III rok
II stopień studiów,
I i II rok
kierunek: biologia i geologia,
II stopień studiów,
I i II rok
III stopień studiów, I-IV rok;
kierunek: neurobiologia
I stopień studiów,
II rok

2

Mikroskop świetlny

3

Mikroskop odwrócony

4

Mikroskop stereoskopowy

5

Inkubator CO2

6

Laminar

7

Autoklaw

8

Homogenizator ultradźwiękowy

9

Pipeta automatyczna poj. 1000-5000 µl

10

Pipeta automatyczna poj. 100-1000 µl

11

Pipeta automatyczna poj. 20-200 µl

12

Pipeta automatyczna poj. 2-20 µl

13

Pipetor automatyczny

14

Wirówka

15

Analizator komórek

16

Mikropłytkowy czytnik fluorescencji

17

Spektrofotometr UV/VIS